Ako ukončiť nekonečný prípad Hedvigy Malinovej?

Autor: Ján Čarnogurský | 31.1.2014 o 16:26 | (upravené 31.1.2014 o 16:33) Karma článku: 14,66 | Prečítané:  5397x

  Už takmer 8 rokov sa polícia a verejnosť zaoberá prípadom Hedvigy Malinovej. V auguste 2006 oznámila Hedviga Malinová na polícii, že ju v Nitre zbili dvaja mladíci preto, že rozprávala do mobilu po maďarsky. Polícia zahájila vyšetrovanie, ale po niekoľkých dňoch oznámila, že Hedviga Malinová a údaje, ktoré pri vyšetrovaní povedala ako svedkyňa, boli nepravdivé. Hedvigu Malinovú obvinili z krivej výpovede a začali proti nej trestné stíhanie. V týchto týždňoch polícia vyšetrovanie uzavrela a prokuratúra by vraj mala podať na Hedvigu Malinovú - Žákovú obžalobu.  

Prípad nadobudol od samého začiatku príchuť slovensko - maďarského rozporu. Maďarská tlač na Slovensku aj v Maďarsku sa Hedvigy Malinovej okamžite zastala, rovnako mnohé médiá na Slovensku. Na druhej strane minister vnútra prvej aj súčasnej Ficovej vlády - Róbert Kaliňák - tvrdí, že Hedviga Malinová klamala a polícia ju stíha oprávnene.

Hedviga Malinová sa medzičasom vydala, volá sa Malinová - Žáková. Rozruch na ňu nepôsobí dobre, vysťahovala sa do Maďarska a prijala maďarské štátne občianstvo. Ak sa prípad dostane na súd, každé rozhodnutie súdu bude niektorá strana interpretovať politicky. Ak by Hedvigu Malinovú súd odsúdil, maďarské médiá a azda aj časť maďarskej verejnosti bude rozhodnutie súdu interpretovať ako zaujatý postup voči Maďarom. Ak by Hedvigu Malinovú súd oslobodil, určité slovenské médiá a určitá časť slovenskej verejnosti by toto rozhodnutie chápala ako ústupok maďarskému tlaku a popretie rovnosti občanov pred súdom. Jedna aj druhá interpretácia povyšuje prípad Hedvigy Malinovej na úroveň, ktorú si nezaslúži.

Slovensko - maďarské vzťahy by sa nemali riešiť na prípade Hedvigy Malinovej a ak ich tam niekto tlačí, treba tomu zabrániť. Politickú interpretáciu prípadu by výrazne oslabilo, ak prokurátor alebo súd zastavia trestné stíhanie proti Hedvige Malinovej, ale nie z dôvodov vo veci samej, ale z procesných dôvodov. Mali by zastaviť trestné stíhanie z dôvodov, ktoré obsahuje Zákon o trestnom konaní. Orgány činné v trestnom konaní - polícia, prokuratúra a príp. súd - naozaj v prípade Hedvigy Malinovej porušili zákon. Trestný poriadok totiž ukladá, aby sa trestné konanie uskutočnilo bez akýchkoľvek prieťahov. Európsky súd už pred 30 rokmi rozhodol, že trestné stíhanie osoby treba skončiť do šiestich rokov (rozhodnutie Pretto vs. Taliansko). Najvyšší súd SR ešte pred 10 rokmi prijal podobné rozhodnutie. Prípad Hedviga Malinová sa ťahá už takmer 8 rokov a nie z viny samotnej Hedvigy Malinovej. Polícia a prokuratúra nachádzali nové dôkazy, ktoré bolo treba prešetriť a prípad sa preťahoval. Nové a ďalšie dôkazy vymýšľali preto, aby oddialili konečné rozhodnutie, pretože sa báli odolávať mediálnemu a politickému tlaku pri akomkoľvek rozhodnutí vo veci samej.

Ak by teraz prokuratúra alebo súd zastavili trestný prípad proti Hedvige Malinovej z dôvodu prekročenia primeranej dĺžky konania a bez zaujatia stanoviska, či Hedviga Malinová krivo svedčila alebo nie, bude aj ovca celá, aj vlk sýty. Extrémisti po oboch stranách slovensko - maďarskej etnickej hranice stratia svoj ukážkový prípad, orgány činné v trestnom konaní sa zbavia nepríjemného spisu a budú ho môcť uložiť do archívu. A Hedviga Malinová - Žáková sa azda po čase vráti na Slovensko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Keď sa začnú Kočnerovia a Bašternákovia naozaj báť

Kde začína spravodlivosť v krajine.


Už ste čítali?