Pavol Bielik – vinný či nevinný?

Autor: Ján Čarnogurský | 10.7.2013 o 12:34 | Karma článku: 13,60 | Prečítané:  3936x

Koncom júna som usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej som oznámil prijatie kandidatúry na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. Ako verejnosť sa zúčastnil na tlačovej konferencii aj bývalý starosta mestskej časti  Bratislava – Rača Pavol Bielik. Denník SME v spravodajstve o tlačovej konferencii asi tri štvrtiny textu venoval prítomnosti Pavla Bielika a môjho vzťahu ku Pavlovi Bielikovi. V ďalšom texte o prezidentských voľbách sa SME opäť venovali Pavlovi Bielikovi na mojej tlačovej konferencii a zrejme tak chcú robiť až do prezidentských volieb. Preto považujem za potrebné k téme sa vrátiť.

Kádruje denník SME?

Pavol Bielik  bol ako starosta Rače obvinený spolu s miestnym podnikateľom z vymáhania úplatku. Vyšetrovanie a súdne konanie trvalo spolu asi 5 rokov. Vec rozhodoval Špeciálny súd aj odvolací Najvyšší súd. Nakoniec Špeciálny aj Najvyšší súd  Pavla Bielika oslobodili. Spoluobžalovaný miestny podnikateľ bol odsúdený. Pavol Bielik  od začiatku vyšetrovania popieral obvinenia a rôznymi spôsobomi argumentoval, že trestný čin nespáchal a ani nemohol spáchať. Napriek právoplatnému oslobodeniu súdom denník SME považuje Pavla Bielika za „kontroverznú  osobu„ a akýkoľvek styk s Pavlom Bielikom považuje za podozrivý. V komunizme som si užil kádrovania dosť a preto som na takéto veci citlivý.

Súd oslobodil, SME udržiava podozrenie

Slovensko je demokratickým štátom a v našom demokratickom štáte súd Pavla Bielika oslobodil. Jednou z charakteristík demokratických štátov je práve to, že o vine alebo nevine rozhodujú súdy a nikto iný. Pavla Bielika súd oslobodil a preto sa na neho hľadí ako na nevinného. Mimochodom, SME udržiava podozrenie voči Pavlovi Bielikovi takým spôsobom, že píše, že ku poslednej schôdzi Pavla Bielika a miestneho podnikateľa s iným podnikateľom, ktorý mal poskytnúť obom úplatok nedošlo, pretože obaja obvinení „mohli byť o policajnom zákroku informovaní“ alebo, že nejaké odposluchy Pavla Bielika sa z trestného spisu stratili. Na stratu odposluchov Pavol Bielik nemal žiadny vplyv, naviac prepisy stratených odposluchov sa zachovali. Som advokát a Pavol Bielik sa počas  trestného stíhania so mnou o niektorých veciach radil. Poznám preto obsah trestného spisu proti Pavlovi Bielikovi a som presvedčený, že súdy rozhodli vo veci správne.

Ak sme demokratickým štátom, o vine či nevine rozhodujú súdy, nie médiá

Problém udržiavania povesti Pavla Bielika ako „kontroverznej osoby“ a rozširovania tohto závoja na každého, kto sa s Pavlom Bielikom objaví, vidím inde. Denník SME by si rád udržal moc rozhodovať o vine a nevine ľudí. Vychádzam aj zo slov dlhoročného šéfredaktora denníka SME, Martina M. Šimečku. V rozhovore pre SME koncom minulého roka povedal : „...SME nie sú moje noviny. Z novín na mňa dýcha, že nehľadáte pravdu, ale ju viete. Novinárskou povinnosťou je hľadať pravdu, nech je aj prekvapujúca a nepríjemná. Mám pocit, že SME pravdu pozná a písaním ju len potvrdzuje. Druhým kritickým postrehom je, že noviny nevypovedajú dostatočne o krajine. Ako keby písali pre politikov a nie pre čitateľov“. Martin M. Šimečka to nepovedal ako silvestrovský žart. Takéto presunutie právomoci rozhodovania o vine a nevine človeka zo súdov na redakciu novín nemôžeme pripustiť v záujme udržania demokratického Slovenska. Obrana demokracie za komunizmu a v demokratickom režime má rôznu podobu, ale to sa stáva. Práve v záujme obrany demokratického Slovenska, kde o vine a nevine rozhodujú iba súdy a nikto iný, nemôžem prejsť spravodajstvo SME mlčaním.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?