Umenie do ulíc

Autor: Ján Čarnogurský | 3.10.2013 o 14:30 | (upravené 3.10.2013 o 16:21) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  666x

Na 4. október pripadá výročie, ktoré málokto registruje. Štvrtého októbra 1991 vyšli v Bratislave a v Košiciach do ulíc a na námestia umelci, aby slobodne predviedli svoje umenie divákom. Nemuseli platiť poplatok za zabranie verejného priestranstva; naopak, mohli za svoje vystúpenia vyberať dobrovoľný príspevok od okoloidúcich. Dnes už na Slovensku nie sú pouliční umelci žiadnou zvláštnosťou, no začiatkom 90. rokov potrebovali impulz, aby nabrali odvahu a "zverejnili" svoje umenie na uliciach a námestiach slovenských miest.

Večerník, 4.10.1991Večerník, 4.10.1991

Paríž je vždy dobrý nápad

Po páde železnej opony som ako člen vlády, a ešte viac ako predseda KDH cestoval do zahraničia na rôzne konferencie, rokovania a podobne. Tam som videl, ako umelci dokážu oživiť ulice. Parížsky Montmartre a „jeho" pouliční umelci boli známi už dávno; hudobníci, akrobati a iní, najmä pohyboví umelci pri Centre Pompidou v Paríži, sa pojmom iba stávali. Umenie na moskovskom Arbate sa taktiež iba prebúdzalo. Londýnsky Hyde Park bol hlavne cez víkendy obložený obrazmi a výtvarným umením všetkého druhu. Dokonca aj v Krakowe v okolí Múzea Czartoryskich ste mohli nájsť pouličných umelcov, ktorí ponúkali svoje - opäť najmä výtvarné diela - na obdiv a predaj. Vo všetkých týchto a mnohých ďalších mestách sa dobre chodilo okolo, či pomedzi umelcov a aj hodenie mince alebo menšej bankovky do klobúka robilo z donora súčasť umeleckej kulisy mesta.

Neoblomný miestny úrad

V rokoch 1990 - 1991 som mal ako podpredseda vlády na starosti oblasť kultúry, justície a iné netechnické rezorty. S vtedajšou starostkou Mestskej časti Bratislava - Staré mesto som preto začal rokovať o umožnení voľného vystupovania umelcov v bratislavských uliciach. Odpoveď úradu ma prekvapila. Trvali na tom, že pouliční umelci musia zaplatiť poplatok - za zaujatie verejného priestranstva. Nakoľko som aj naďalej považoval oživenie ulíc umelcami za väčší príspevok pre rozvoj mesta ako nejaký poplatok, začala sa medzi nami siahodlhá komunikácia.

V apríli 1991 som sa stal predsedom vlády. Mestská časť Bratislava - Staré mesto zostávala neoblomná. Naďalej požadovali, aby umelci platili poplatky, až potom im dovolili vystupovať. Pamätám si, že som s pani starostkou hovoril telefonicky a opätovne som sa ju snažil presvedčiť. Účtovníci však stále vyhrávali nad umelcami.

Nakoniec som si povedal, že ak ide o umelcov, treba vyskúšať netradičné riešenia. Každý predseda vlády má k dispozícii určitý finančný fond na použitie podľa vlastného uváženia. Časť z fondu som použil a zaplatil som poplatok za používanie verejného priestranstva pre pouličných umelcov v Bratislave a v Košiciach na rok.

4. október 1991

Mestská byrokracia bola konečne spokojná. Teraz išlo už len o to, aby umelci naozaj do ulíc vyšli. Nechcel som to nechať iba na náhodu. Na piatok 4. októbra 1991 sme spolu s mojimi spolupracovníkmi z Úradu vlády pozvali viacerých profesionálnych umelcov z bratislavských divadiel, aby spievali, recitovali, kreslili, maľovali, hrali na hudobných nástrojoch a podobne - a to na bratislavských uliciach. Pred večerom som sa išiel presvedčiť, či všetko funguje. Fungovalo a perfektne. Pridalo sa aj niekoľko pouličných umelcov. Dva dni pred 4. októbrom priniesol Večerník článok pod názvom "Umenie do ulíc" s podnadpisom "S aktivitou prišiel premiér Ján Čarnogurský". V nasledujúcich dňoch aj ďalšie noviny písali o vstupe umenia do bratislavských a košických ulíc. Hoci trvalo dlhšie, kým sa umenie v uliciach našich miest udomácnilo, dnes sú už pouliční umelci súčasťou koloritu Bratislavy a ďalších miest. Podľa mňa by bez nich naše ulice a námestia ošediveli.

Na to, že som prispel k slobodnému pôsobeniu pouličných umelcov v slovenských mestách, som patrične hrdý a 4. október je pre mňa príjemnou spomienkou. Niekedy sa pohrávam s myšlienkou, že keď odídem do penzie, budem si privyrábať aspoň hraním na hrebeň. Hlavné bratislavské námestie by pre mňa asi nebolo. Možno Primaciálne? V každom prípade: Sláva pouličným umelcom!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?