Umenie do ulíc

Autor: Ján Čarnogurský | 3.10.2013 o 14:30 | (upravené 3.10.2013 o 16:21) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  682x

Na 4. október pripadá výročie, ktoré málokto registruje. Štvrtého októbra 1991 vyšli v Bratislave a v Košiciach do ulíc a na námestia umelci, aby slobodne predviedli svoje umenie divákom. Nemuseli platiť poplatok za zabranie verejného priestranstva; naopak, mohli za svoje vystúpenia vyberať dobrovoľný príspevok od okoloidúcich. Dnes už na Slovensku nie sú pouliční umelci žiadnou zvláštnosťou, no začiatkom 90. rokov potrebovali impulz, aby nabrali odvahu a "zverejnili" svoje umenie na uliciach a námestiach slovenských miest.

Večerník, 4.10.1991Večerník, 4.10.1991

Paríž je vždy dobrý nápad

Po páde železnej opony som ako člen vlády, a ešte viac ako predseda KDH cestoval do zahraničia na rôzne konferencie, rokovania a podobne. Tam som videl, ako umelci dokážu oživiť ulice. Parížsky Montmartre a „jeho" pouliční umelci boli známi už dávno; hudobníci, akrobati a iní, najmä pohyboví umelci pri Centre Pompidou v Paríži, sa pojmom iba stávali. Umenie na moskovskom Arbate sa taktiež iba prebúdzalo. Londýnsky Hyde Park bol hlavne cez víkendy obložený obrazmi a výtvarným umením všetkého druhu. Dokonca aj v Krakowe v okolí Múzea Czartoryskich ste mohli nájsť pouličných umelcov, ktorí ponúkali svoje - opäť najmä výtvarné diela - na obdiv a predaj. Vo všetkých týchto a mnohých ďalších mestách sa dobre chodilo okolo, či pomedzi umelcov a aj hodenie mince alebo menšej bankovky do klobúka robilo z donora súčasť umeleckej kulisy mesta.

Neoblomný miestny úrad

V rokoch 1990 - 1991 som mal ako podpredseda vlády na starosti oblasť kultúry, justície a iné netechnické rezorty. S vtedajšou starostkou Mestskej časti Bratislava - Staré mesto som preto začal rokovať o umožnení voľného vystupovania umelcov v bratislavských uliciach. Odpoveď úradu ma prekvapila. Trvali na tom, že pouliční umelci musia zaplatiť poplatok - za zaujatie verejného priestranstva. Nakoľko som aj naďalej považoval oživenie ulíc umelcami za väčší príspevok pre rozvoj mesta ako nejaký poplatok, začala sa medzi nami siahodlhá komunikácia.

V apríli 1991 som sa stal predsedom vlády. Mestská časť Bratislava - Staré mesto zostávala neoblomná. Naďalej požadovali, aby umelci platili poplatky, až potom im dovolili vystupovať. Pamätám si, že som s pani starostkou hovoril telefonicky a opätovne som sa ju snažil presvedčiť. Účtovníci však stále vyhrávali nad umelcami.

Nakoniec som si povedal, že ak ide o umelcov, treba vyskúšať netradičné riešenia. Každý predseda vlády má k dispozícii určitý finančný fond na použitie podľa vlastného uváženia. Časť z fondu som použil a zaplatil som poplatok za používanie verejného priestranstva pre pouličných umelcov v Bratislave a v Košiciach na rok.

4. október 1991

Mestská byrokracia bola konečne spokojná. Teraz išlo už len o to, aby umelci naozaj do ulíc vyšli. Nechcel som to nechať iba na náhodu. Na piatok 4. októbra 1991 sme spolu s mojimi spolupracovníkmi z Úradu vlády pozvali viacerých profesionálnych umelcov z bratislavských divadiel, aby spievali, recitovali, kreslili, maľovali, hrali na hudobných nástrojoch a podobne - a to na bratislavských uliciach. Pred večerom som sa išiel presvedčiť, či všetko funguje. Fungovalo a perfektne. Pridalo sa aj niekoľko pouličných umelcov. Dva dni pred 4. októbrom priniesol Večerník článok pod názvom "Umenie do ulíc" s podnadpisom "S aktivitou prišiel premiér Ján Čarnogurský". V nasledujúcich dňoch aj ďalšie noviny písali o vstupe umenia do bratislavských a košických ulíc. Hoci trvalo dlhšie, kým sa umenie v uliciach našich miest udomácnilo, dnes sú už pouliční umelci súčasťou koloritu Bratislavy a ďalších miest. Podľa mňa by bez nich naše ulice a námestia ošediveli.

Na to, že som prispel k slobodnému pôsobeniu pouličných umelcov v slovenských mestách, som patrične hrdý a 4. október je pre mňa príjemnou spomienkou. Niekedy sa pohrávam s myšlienkou, že keď odídem do penzie, budem si privyrábať aspoň hraním na hrebeň. Hlavné bratislavské námestie by pre mňa asi nebolo. Možno Primaciálne? V každom prípade: Sláva pouličným umelcom!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?