Advent a rodina

Autor: Ján Čarnogurský | 4.12.2013 o 14:06 | (upravené 4.12.2013 o 14:37) Karma článku: 16,18 | Prečítané:  3048x

Slovenskom zarezonoval Pastiersky list katolíckych biskupov na prvú adventnú nedeľu. Po Národnom pochode za život je tak už druhou udalosťou, ktorá tento rok rozhýbala laickú verejnosť.

Advent je časom upokojenia sa, ohliadnutím sa za uplynulým rokom, duchovnou prípravou na Vianoce a oslavu narodenia Ježiša Krista. Príchod spasiteľa na tento svet je demonštráciou významu rodiny ako inštitúcie zastrešujúcej splodenie, ochranu a výchovu nových generácií.

Som zástancom tradičnej rodiny ako zväzku muža a ženy a som presvedčený, že je najvyhovujúcejším prostredím pre výchovu detí. Jedným z dôvodov je moja vlastná skúsenosť, keďže pochádzam z piatich súrodencov, vychoval som štyri deti a radosť nám s manželkou robí momentálne osem vnúčat.

Katolícka cirkev má za sebou dvetisícročné dejiny a je si vedomá rodičovskej zodpovednosti za prenášanie hodnôt pretrvávajúcich stáročia na svoje potomstvo. Zažila už mnohé pokusy o zľahčovanie tradičnej rodiny, ktoré, našťastie, odniesol čas. My si ešte pamätáme ako za komunizmu kládli na prvé miesto v spoločnosti nie rodinu, ale pracovný kolektív. Nedivme sa preto, ak sa katolícka cirkev snaží, niekedy aj tvrdými slovami, upozorňovať na prichádzajúce zmeny, ktoré by mohli výsadné postavenie manželstva a rodiny zosadiť z piedestálu, na ktorom právom stojí.

Som si vedomý faktu, že rodina nie je dopriatá každému dieťaťu. Myslime preto aj na ľudí, ktorí nemali príležitosť vyrásť vo fungujúcej a milujúcej rodine. Možno práve im prinesie budúcnosť príležitosť založiť si rodinu vlastnú, v ktorej žena bude starostlivou matkou a muž zodpovedným ochrancom a živiteľom.

Prajem vám všetkým pokojné prežitie adventu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?