reklama

Ďalšie zbytočné slovenské obete

Ďalší dvaja slovenskí vojaci zahynuli pri teroristickom útoku v Afganistane. Patrili k elite slovenskej armády z 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. Úprimnú sústrasť rodinám padlých vojakov. Oficiálne reakcie Ficovej vlády zneli ako obvykle: „zbabelý útok nás neodradí od misie v Afganistane a naši vojaci tam zostanú iba tak dlho, kým bude operácia trvať."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (99)

Pre lepšiu orientáciu si pripomeňme ako sa začala vojna v Afganistane. Prví zaútočili Američania v októbri 2001. Bola to odveta za teroristický útok v Spojených štátoch 11. 9. 2001, kedy arabskí teroristi uniesli 4 dopravné lietadlá a spolu s cestujúcimi narazili do mrakodrapu „dvojičky" v New Yorku a do Pentagonu vo Washingtone. Štvrté lietadlo havarovalo po zápase cestujúcich s únoscami. V Afganistane vtedy vládol Taliban a ukrýval sa tam Usama bin Ládin. Cieľom operácie Američanov v Afganistane bolo zničiť talibanský režim. Slovenská vláda aj parlament vtedy odsúhlasili účasť slovenskej armády na tejto operácii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvrhnutie Talibanu sa podarilo pomerne rýchlo a bola nastolená vláda súčasného prezidenta Hamida Karzaja. Ukázalo sa však, že Taliban sa iba stiahol a začal bojovať partizánskou formou. Cieľom prítomnosti západných vojsk v Afganistane bolo udržanie režimu prezidenta Karzaja a nastolenie niektorých západných hodnôt v krajine. Čo je teraz cieľom vojny, nedokáže nikto presne definovať.

V roku 2006 boli slovenskí vojaci aj na ďalšom vzdialenom bojisku, v Iraku. Vyslanie slovenských vojakov do Iraku už nebolo také jednohlasné ako do Afganistanu. Tlak na ich stiahnutie z Iraku bol doma oveľa väčší. Robert Fico viedol volebnú kampaň do parlamentu v roku 2006 s heslom, že jeho vláda slovenských vojakov z Iraku stiahne. Po voľbách Ficova vláda vojakov naozaj stiahla, ale podľahla americkému tlaku a rovno z Iraku ich vyslala do Afganistanu. Dokonca do južnej časti Afganistanu okolo mesta Kandahár, kam nechcel premiestniť svojich vojakov ani taký spojenec USA, akým je Nemecko. Kábul bol doteraz pomerne bezpečným mestom, avšak správy z posledných mesiacov hovoria o stupňovaní aktivít Talibanu aj na tomto mieste. Smrť slovenských vojakov je toho tragickým dôkazom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po každej slovenskej obeti na zahraničných misiách sa v slovenských médiách začnú ozývať hlasy, že Slovensko nemôže byť iba konzumentom medzinárodnej bezpečnosti, ale aj jej tvorcom. Niečo na tom je, avšak tvorbu medzinárodnej bezpečnosti si každý štát stanovuje racionálne.

Áno, Slovensko má byť taktiež tvorcom medzinárodnej bezpečnosti, pretože sme jej súčasťou, a preto slovenskí vojaci majú odchádzať na zahraničné misie. Slovenská spoluzodpovednosť za medzinárodnú bezpečnosť však nie je globálna. Presahuje slovenské hranice, ale nesiaha až do Afganistanu. Na Slovensku zatiaľ neprebehla diskusia, kam siahajú bezpečnostné záujmy Slovenska. V otázke jej otvorenia vláda Roberta Fica aj prezident Ivan Gašparovič tragicky zlyhávajú. My však takúto diskusiu potrebujeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naše bezpečnostné záujmy pokrývajú územie Európskej únie a možno aj Stredomorie. Keby sme mali vnútornú dohodu na bezpečnostnom horizonte Slovenska, vláda by sa ľahšie rozhodovala, kam má poslať slovenských vojakov a kam nie. Ľahšie by sa jej tiež odolávalo zahraničným tlakom na vyslanie slovenských vojakov mimo sféry našich bezpečnostných záujmov.

Poďme v tejto veci diskutovať, vyjadrite, prosím, svoj názor. V dnešnej ére sociálnych sietí a internetu je diskusia k pálčivým témam oveľa jednoduchšia, ako v minulosti. Na svojej facebookovej stránke otvorím cez víkend prvé kolo odpovedí nielen k tejto téme, ale aj k mnohým ďalším. Rád by som sa zásadne angažoval v tejto problematike bez ohľadu na to, či voľby vyhrám, alebo nie. Aj neformálna diskusia môže prerásť k impulzu, ktorým sa budú musieť parlament a vláda reálne zaoberať. Súhlasíte so mnou? Potrebuje Slovensko vytýčenie bezpečnostného horizontu? Môj názor je, že vojakov z Afganistanu treba stiahnuť hneď.

Ján Čarnogurský

Ján Čarnogurský

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Advokát, disident, bývalý predseda vlády SR a minister spravodlivosti. Zakladateľ Kresťanskodemokratického hnutia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáDomáca politikaZahraničná politika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu