Ukrajina

Autor: Ján Čarnogurský | 31.1.2014 o 12:58 | (upravené 31.1.2014 o 13:06) Karma článku: 12,29 | Prečítané:  3085x

  Situácia na Ukrajine sa komplikuje. V centre Kyjeva už tretí mesiac stoja barikády, vláda a opozícia sa nedohodli, na námestí Majdan otvorene cvičia oddiely demonštrantov pre prípad zrážky s vládnou políciou Berkut. Demonštranti obsadili viacero vládnych budov v Kyjeve aj v regionálnych centrách. Krymský autonómny parlament odhlasoval rezolúciu vyzývajúcu na vystúpenie Krymu a východných provincií zo štátu Ukrajina a vytvorenie Maloruska, ktoré by pravdepodobne vstúpilo do Ruskej federácie. Prvý ukrajinský prezident Leonid Kučma otvorene vystríha pred vypuknutím občianskej vojny na Ukrajine.  

 

Komentár k tomuto vývoju sa musí začať konštatovaním, že Ukrajina je dôležitou európskou krajinou a perspektívne by mala mať zabezpečené miesto v Európskej únii. Jej cestičky však môžu byť krivolaké. Do Kyjeva prichádzajú aj islamisti z Krymu, ktorí bojovali v Sýrii a v ďalších krajinách Blízkeho východu na strane extrémistov. V samotnej ukrajinskej opozícii sú zoskupenia, ktoré nepodliehajú uznávaným vodcom ako Vitalij Kličko alebo Arsenij Jaceňuk, ozývajú sa medzi nimi antisemitské heslá a prichádzajú z okolia Ľvova na západnej Ukrajine, ktorá sa ťažko dohodne s východnou Ukrajinou. Východná Ukrajina pri hraniciach s Ruskom je ekonomicky a najmä priemyselne viac rozvinutá než poľnohospodárska západná Ukrajina. Doterajší štátny rozpočet Ukrajiny zabezpečuje finančné vyrovnávanie z východu na západ. Poznáme to z Československa. Vtedy hlasy proti tzv. peňazovodu z Česka na Slovensko viac prispeli ku neskoršiemu rozdeleniu Československa než slovenské žiadosti o väčšie kompetencie. Ak by Ukrajina stratila Krym, záujem Západu a najmä USA o Ukrajinu by rapídne poklesol. Z Krymu sa ovláda Čierne more a Kaukaz.

Ukrajina je mimoriadne dôležitá pre Rusko. Nielen ekonomicky a kultúrne, ale aj geopoliticky, čiže bezpečnostne. Terajší vývoj na Ukrajine odhaľuje zlé plody rozšírenia NATO na Východ. Keby sa NATO nebolo rozšírilo na Východ, Rusko by pravdepodobne natoľko neodporovalo pridruženiu Ukrajiny k EÚ, pretože by sa nemuselo obávať, že za pridružením k EÚ bude nasledovať vstup do NATO a vojenské základne NATO na ukrajinskom území. V roku 2008, keď sa veľa hovorilo o vstupe Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny do NATO, ruský predstaviteľ pri NATO Dmitrij Rogozin sa vyjadril, že vstup Ukrajiny do NATO by znamenal III. svetovú vojnu. Jeho slová odrážajú bezpečnostný význam Ukrajiny pre Rusko. Na summite NATO v Bukurešti vtedy takmer žiadna európska krajina nepodporila vstup Ukrajiny do NATO, ale Slovensko áno. Vtedajší bezpečnostný význam Ukrajiny pre Rusko pretrváva aj dnes.

Slovensko nemá kapacitu zásadne ovplyvniť vývoj na Ukrajine. Nemalo by sa však zúčastniť žiadnych akcií, ktoré vyostrujú napätie na Ukrajine. Malo by byť pripravené poskytnúť tzv. dobré služby. Napríklad, ak by bolo užitočné zorganizovať stretnutie ukrajinských protikladných strán na slovenskom území, malo by sme to veľmi radi urobiť. Možno už onedlho bude aktuálne poskytovanie humanitárnej pomoci na Ukrajinu, aj to by sme mali veľmi radi urobiť.

Ak sa konflikt na Ukrajine vyostrí, nezostaneme od neho celkom ušetrení. Je to paradoxné, ale vývoj na Ukrajine môže byť prvou vážnou previerkou pevnosti slovenskej štátnosti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?