Dvojkríže

Autor: Ján Čarnogurský | 30.6.2014 o 14:56 | Karma článku: 7,34 | Prečítané:  2211x

Nedávno sme si postavili v Bratislave – Dúbravke dvojkríž. Bolo to kolektívne dielo. Architekti navrhli miesto a tvar dvojkríža, ďalší obyvatelia vybavili potrebné povolenia, firma, ktorá vie robiť také veci, dvojkríž vyrobila a osadila, ďalší od výtvarníctva navrhli kamenný múrik pri osadení a ďalšiu výzdobu miesta. Dokonca ochrancovia životného prostredia navrhli posunutie miesta dvojkríža asi o 2 m, aby nebol tak blízko stromov.

Všetci pracovali bezplatne. Dvojkríž spojil malú komunitu obyvateľov Dúbravky pre spoločné dielo. Kňaz dvojkríž vysvätil a je naozaj ozdobou centrálnej časti Dúbravky. Možno sme sa nechali inšpirovať mestskou časťou Lamač, kde dvojkríž stojí už asi rok. Dvojkríž je na Kriváni a oravská obec Oravské Vysoké má dokonca 12 m dvojkríž, zatiaľ najvyšší na Slovensku. Je pravdepodobné, že dvojkríže budú vyrastať po celom Slovensku a nebude treba na to treba žiadne vládne uznesenie.

Položil som si otázku, prečo tak spontánne vyrastajú na Slovensku dvojkríže. Nuž, je v tom kus dejín. Podľa wikipédie dvojkríž bol pôvodne znakom nitrianskeho kniežactva, neskôr naddunajskej časti uhorskej monarchie, čiže viac alebo menej dnešného Slovenska. Ale predovšetkým dvojkríž je byzantského pôvodu. V nitrianskom kniežactve sa s najväčšou pravdepodobnosťou natoľko upevnil vo vedomí ľudí preto, že s ním prišli svätí Cyril a Metod. Do svojho erbu prvýkrát prevzal dvojkríž  uhorský kráľ Béla III. v 12. storočí. Ale na Slovensku rastú dvojkríže asi nie preto, že bol prvým erbom uhorského kráľa. Dvojkríž nás spája so svätými Cyrilom a Metodom a vierozvestcovia  s Byzanciou. Dá sa to vyjadriť ešte inak. Podľa jedného kulturologického delenia Európa sa delí na petrovskú Európu a pavlovskú. Petrovská je Západná Európa podľa apoštola sv. Petra, ktorý po ukrižovaní Ježiša Krista prešiel do Ríma a celý život potom prežil v Ríme. Svätý Pavol apoštol takmer celý život putoval po byzantskej časti Európy a Balkáne. Podľa toho sa západná Európa označuje za petrovskú, východná za pavlovskú. Čiže dvojkríže nás spájajú s pavlovskou Európou. Ale otázka zostáva : čo to je, že dvojkríže akoby samé od seba vyrastajú na Slovensku ? Predsa tisíc rokov sme boli spojení s petrovskou Európou. Jej symbolom je jednoramenný kríž. Čo nás to drží s Byzanciou ?

Sledujte, kde postavia ďalší dvojkríž.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Keď sa začnú Kočnerovia a Bašternákovia naozaj báť

Kde začína spravodlivosť v krajine.


Už ste čítali?