Dvojkríže

Autor: Ján Čarnogurský | 30.6.2014 o 14:56 | Karma článku: 7,34 | Prečítané:  2279x

Nedávno sme si postavili v Bratislave – Dúbravke dvojkríž. Bolo to kolektívne dielo. Architekti navrhli miesto a tvar dvojkríža, ďalší obyvatelia vybavili potrebné povolenia, firma, ktorá vie robiť také veci, dvojkríž vyrobila a osadila, ďalší od výtvarníctva navrhli kamenný múrik pri osadení a ďalšiu výzdobu miesta. Dokonca ochrancovia životného prostredia navrhli posunutie miesta dvojkríža asi o 2 m, aby nebol tak blízko stromov.

Všetci pracovali bezplatne. Dvojkríž spojil malú komunitu obyvateľov Dúbravky pre spoločné dielo. Kňaz dvojkríž vysvätil a je naozaj ozdobou centrálnej časti Dúbravky. Možno sme sa nechali inšpirovať mestskou časťou Lamač, kde dvojkríž stojí už asi rok. Dvojkríž je na Kriváni a oravská obec Oravské Vysoké má dokonca 12 m dvojkríž, zatiaľ najvyšší na Slovensku. Je pravdepodobné, že dvojkríže budú vyrastať po celom Slovensku a nebude treba na to treba žiadne vládne uznesenie.

Položil som si otázku, prečo tak spontánne vyrastajú na Slovensku dvojkríže. Nuž, je v tom kus dejín. Podľa wikipédie dvojkríž bol pôvodne znakom nitrianskeho kniežactva, neskôr naddunajskej časti uhorskej monarchie, čiže viac alebo menej dnešného Slovenska. Ale predovšetkým dvojkríž je byzantského pôvodu. V nitrianskom kniežactve sa s najväčšou pravdepodobnosťou natoľko upevnil vo vedomí ľudí preto, že s ním prišli svätí Cyril a Metod. Do svojho erbu prvýkrát prevzal dvojkríž  uhorský kráľ Béla III. v 12. storočí. Ale na Slovensku rastú dvojkríže asi nie preto, že bol prvým erbom uhorského kráľa. Dvojkríž nás spája so svätými Cyrilom a Metodom a vierozvestcovia  s Byzanciou. Dá sa to vyjadriť ešte inak. Podľa jedného kulturologického delenia Európa sa delí na petrovskú Európu a pavlovskú. Petrovská je Západná Európa podľa apoštola sv. Petra, ktorý po ukrižovaní Ježiša Krista prešiel do Ríma a celý život potom prežil v Ríme. Svätý Pavol apoštol takmer celý život putoval po byzantskej časti Európy a Balkáne. Podľa toho sa západná Európa označuje za petrovskú, východná za pavlovskú. Čiže dvojkríže nás spájajú s pavlovskou Európou. Ale otázka zostáva : čo to je, že dvojkríže akoby samé od seba vyrastajú na Slovensku ? Predsa tisíc rokov sme boli spojení s petrovskou Európou. Jej symbolom je jednoramenný kríž. Čo nás to drží s Byzanciou ?

Sledujte, kde postavia ďalší dvojkríž.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?